Jak walczyć z próchnicą butelkową?

Próchnica butelkowa to problem dotyczący znacznej części niemowląt i małych dzieci. Powstaje w wyniku kontaktu zębów dziecka z butelką, ale nie chroni przed nią również używanie kubków niekapków.

Zaczyna się niewinnie od małych plamek, smug i odbarwień, które mamie początkowo trudno zauważyć. Nieleczona próchnica szybko się rozprzestrzenia, przyczyniając się do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, a to często staje się powodem wad zgryzu.

Zadbajmy o najmłodszych, eliminując tzw. próchnicę butelkową. Zapobieganie próchnicy u dzieci jest zawsze lepsze, niż leczenie ząbków.

Próchnica jest infekcją bakteryjną! Świetną pożywka dla bakterii są słodkie lub dosładzane napoje. Ryzyko rośnie, gdy dziecko pije dużo w nocy. Zmniejsza się wtedy wydzielanie śliny, która – złożona głównie z wody – nieustannie obmywa i w swoisty sposób czyści jamę ustną.

Zalecenia:

  • Podstawą jest dbałość o higienę.
  • W nocy nie należy karmić malucha butelką, ani podawać słodkich czy słodzonych płynów.
  • W razie potrzeby, zamiast słodkich napojów podawać wodę.
  • Gdy dziecko ma już ząbki, rozpocząć stopniowe stosowanie szczoteczki z miękkim włosiem i odpowiednią do wieku zawartością fluoru.
  • Starsze dzieci należy uczyć prawidłowego i starannego szczotkowania zębów, co najmniej dwa razy dziennie, przez dwie minuty.
  • Trzeba wpajać maluchowi, że po umyciu ząbków nie można jeść, ani pić, wyjątek stanowi woda.

Profilaktyka obejmuje również wizyty z dzieckiem u dentysty, najlepiej raz na pół roku. Jedynie lekarz jest w stanie szybko zauważyć i właściwie ocenić pierwsze, nawet najmniejsze próchnicze zmiany na zębach naszych pociech.